Hydrocrom

Segédlet lakossági felhasználóknak a Milesi vékonylazúrral kezelt felületek ápolásához és felújításához

 

  • vékonylazúrokkal kezelt kültéri fafelületek megfelelő időközönként felújítást igényelnek.
  • viszonylag egyszerű felújítással hosszú távon lehet a szerkezetek eredeti szépségét és tartósságát megőrizni.

 

Az időjárási viszonyok, mint pl. a napsütés, csapadék, hőmérséklet ill. mindezek változása fokozottan veszi igénybe a faanyag védelmét szolgáló bevonatokat. A levegő relatív páratartalmának függvényében a faanyagok zsugorodnak és dagadnak.

A vékonylazúrok elsősorban impregnáló jellegű készítmények, ezért a felületkezelés után tovább száradó faanyagon további repedések alakulhatnak ki, amelyet a készítmény nem tud áthidalni. A mennyiben a kezelt szerkezetek csapadékhatásnak vannak kitéve, a szerkezet állapotát az első évben folyamatosan nyomon kell követni. Az esetlegesen kialakuló repedéseket mielőbb utókezelni kell.

  • vékonylazúrral kezelt felületeket a karbantartást megelőzően enyhén vizes rongydarabbal alaposan le kell tisztítani. A tiszta és száraz felületre ecsettel vagy hengerrel egyenletesen kell az XGT 6… jelölésű anyagot felhordani.
  • HYDROCROM vizes-bázisú lazúrrendszer felújítását 2 legfeljebb 3 éves időközönként el kell végezni. A feladathoz színazonos XGT 6… elnevezésű termék a legalkalmasabb.

Felújítás előtt a felületekről a zsíros, olajos szennyeződéseket le kell mosni, ill. törölni, majd 220-240–es csiszolópapírral, vagy 120-150-es csiszolószivaccsal, esetleg finom (FINE) fokozatú filces csiszolóanyaggal (scotch bright, vlies-zel) a felületeket alaposan meg kell csiszolni, és a keletkező csiszolatport tiszta rongydarabbal vagy ecsettel el kell távolítani. A megtisztított felületre legalább két rétegben hordjanak fel ~80 ml/m2 mennyiségben a megfelelő színű vékonylazúrból.

Amennyiben erősen leromlott minőségű, elhanyagolt szerkezeteket kell felújítani, érdemes a régi bevonatot teljesen eltávolítani. A felületeket durvább ~180-as papírral nyers fafelületig vissza kell csiszolni. Portalanítás után a repedezett faanyag megfelelő minőségű Borma Fatapasszal glettelhető, majd száradása után síkba csiszolható.

A felújítandó felületekre két rétegben kell a XGT 6… vékonylazúrt felhordani. Az első réteg felvitele után – kivárva a megfelelő száradási időt – még egy réteget fel kell felhordani. Újabb bevonati réteg felhordása előtt ne felejtsenek el köztes csiszolást végezni 100-as csiszolószivaccsal, vagy 220-240-es csiszolópapírral, amennyiben a két réteg felhordása között több mint 24 óra telne el.

Mechanikai sérülés esetén a javítást haladéktalanul el kell végezni.

A vékonylazúr kizárólag XHC 6-tal hígítható.

Két felújítási ciklus között a felületek tisztításon kívül különleges ápolást nem igényelnek. A felületeket mindenképpen közel semleges kémhatású tisztítószerekkel szabad csak tisztítani. A felületek különösen érzékenyek az erősen alkoholos tisztítószerekre (pl. üvegtisztítók).