Hydrocrom

Lazúros és festett felületek ápolása és felújítása

 

A lazúrokkal és festékekkel kezelt kültéri fafelületeket megfelelő időközönként felújítást igényelnek.

A viszonylag egyszerű felújításokkal hosszú távon lehet a szerkezetek eredeti szépségét és tartósságát megőrizni.

Az időjárási viszonyok, mint pl. a napsütés, csapadék, hőmérséklet ill. mindezek változása fokozottan veszi igénybe a faanyag védelmét szolgáló bevonatokat. A levegő relatív páratartalmának függvényében a faanyagok zsugorodnak és dagadnak (ugyanis, a kültéri bevonatok speciális páraáteresztő-képességgel rendelkeznek). A fának ezt a mozgását a kültéri bevonatok rugalmasságuknak köszönhetően hosszú időn keresztül követni tudják, de idővel a bevonaton szabad szemmel nem érzékelhető mikro-repedések jelennek meg. A bevonati rétegek a kültéri tényezők hatására tehát elvékonyodhatnak és megrepedezhetnek, ezáltal fokozottan csökken a fából készült szerkezetek védettsége. A lazúrok és festékek un. „öregedésével” egyre nagyobb a veszélye a gombafertőzés kialakulásának is.

Emiatt javasoljuk a lazúros és a festett felületeket a beépítést követő első évtől évente legalább egy-két alkalommal az XGC 35 jelölésű termékkel áttörölve felfrissíteni. A HYDROCROM vizes-bázisú lazúrbevonatot 5 év után alaposan át kell vizsgálni. Amennyiben a fokozott kitettség (erős napsütés) miatt a bevonat elveszítené fényét, húsos hatását vagy rugalmasságát, akkor a szerkezeteket már az XGC 33 elnevezésű (ecsettel kenhető) termékkel javasoljuk átlakkozni.

A lazúros és a festett felületeket frissítő kezelés előtt tiszta, vízzel enyhén átitatott rongydarabbal alaposan le kell tisztítani. A felületeket nem szabad megcsiszolni. A tiszta és száraz felületre új rongydarabbal, ill. a szettben forgalmazott mikroszálas kendővel egyenletesen kell az XGC 35 jelölésű felújító anyagot felhordani.

Felújító lakkozás (XGC 33-mal), vagy festés (XKT 12M-fehér, XKT …-egyedi szín) előtt a felületekről a zsíros, olajos szennyeződéseket le kell mosni, ill. törölni, majd 220-240-es csiszolópapírral, vagy 120-150-es csiszolószivaccsal, esetleg finom (FINE) fokozatú filces csiszolóanyaggal (scotch bright, vlies-zel) a felületeket alaposan meg kell csiszolni, és a keletkező csiszolatport tiszta rongydarabbal vagy ecsettel el kell távolítani. A megtisztított felületre legalább két rétegben hordjanak fel ~100 ml/m2 mennyiségben a felújító lazúrból vagy festékből.

Amennyiben erősen leromlott minőségi, elhanyagolt szerkezeteket kell felújítani, érdemes a régi bevonatot teljesen eltávolítani. (Erősen korhadt szerkezeteket ki kell bontani. Ha megállapítható a könnyező házigomba fertőzés, a falazatot megfelelő falfertőtlenítő szerrel nagyon alaposan át kell impregnálni.) A felületeket durvább 100-as, majd 150-es papírral nyers fafelületig vissza kell csiszolni, az éleket le kell kerekíteni. Portalanítás után a repedezett faanyag megfelelő minőségű Borma Fatapasszal glettelhető, majd száradása után síkba csiszolható. A következő lépésben XHT … jelölésű impregnáló alapozót kell használni a kiválasztott színnek megfelelően. Az alapozás után – kivárva a megfelelő száradási időt – három-négy réteg XGC 43/M vagy XGC 20007/M fedőlazúrt, ill. a XKT 12/M fehér fedőfestéket (valamint ezek színezett változatait) kell felhordani. Újabb réteg felhordása előtt ne felejtsenek el finoman köztes csiszolást végezni 220-240 -es csiszolópapírral, vagy 100-120 -as csiszolószivaccsal, ill. portalanítani. A köztes csiszolást az újabb bevonat felhordása előtt legfeljebb 1-2 órával korábban végezzék.

Mechanikai sérülés esetén a javítást haladéktalanul el kell végezni.

Az impregnálót nem szabad, míg a fedőlazúrt és festéket legfeljebb 10% víz hozzáadásával lehet hígítani. Tűző napsütésben a fenti készítmények nem alkalmazhatóak megfelelően; magas környezeti hőmérséklet esetén az XHT … termékek száradását 0-10%, az XGC … termékek száradását 0-2% XTC 3 adalékkal lehet lelassítani.

Két felújítási ciklus között a felületek tisztításon kívül különleges ápolást nem igényelnek. A felületeket mindenképpen közel semleges kémhatású tisztítószerekkel szabad csak tisztítani. A felületek különösen érzékenyek az erősen alkoholos tisztítószerekre (pl. üvegtisztítók).

 

 

 

 

 

MILESI – ügyfélszolgálat: munkanapokon 8 – 16 óra között.